Atlas – co všechno skrývá

Patřím mezi ty, kterým se jako první pod pojmem atlas vybaví onen školní soubor map, který jsme si všichni nosili na hodiny zeměpisu. Od té doby, co jsem znala jen tuto variantu atlasu se ale už mnohé změnilo, a já už vím že pod atlasem se může skrývat mnoho jiného.

Mezi nejznámější významy slova atlas patří označení soubor, sborník. Atlasem  je také pták stejně jako drahá hedvábná látka. Běžně se setkáváme s atlasem psů, ryb, ptáků.. zde můžeme nalézt potřebné informace o daném druhu zvířete. Často jsou také uváděny charakterové znaky zvířete, tipy pro chov, specifika plemene aj. Takovýto atlas je většinou vydáván knižně, ale můžeme se s ním setkat také v on-line podobě na internetu. Stačí zadat do vyhledávače, jaký konkrétní atlas hledáme a pak už jen vybírat a studovat.

Pod webovým atlasem se skrývá kolosální portál shromažďující informace všeho druhu. V roce 2006 se stal druhým nejnavštěvovanějším portálem (hned po centrum.cz). netrvalo však dlouho a tyto dvě firmy se spojily v jednu a pod názvem centrum holdings  zastřešují tyto portály: Centrum.cz, Aktualne.cz, Xchat.cz nebo Žena.cz. Atlas jako internetový portál byl první, který v roce 1997 uvedl v České republice možnost full textového vyhledávání. V roce 2006 Atlas.cz spustil českou verzi klienta ICQ. Verze Atlas ICQ je v češtině, doplněná hrami a nabízí možnost posílání SMS zdarma do sítě O2. Tato aplikace ICQ umožňuje uživatelům posílat nejenom textové zprávy, ale také odesílat soubory a fotografie.

Atlas  je tedy nejenom souborem map, ale přehlídkou mnoha informací a faktů.


Moje Kuchařka
Zde naleznete přesně to co hledáte
hledejte přesně to co potřebujete