Kupní smlouva na auto

Kupní smlouva na auto je jeden z nejčastěji žádaných vzorů kupních smluv. Kupní smlouvě na auto se také jinak říká: smlouva o koupi motorového vozidla, kupní smlouva na auto, kupní smlouva automobilu, smlouva o koupi auta a podobně. Kupní smlouva na auto

Dobrý vzor kupní smlouvy na auto by měl obsahovat přinejmensím následující údaje: identifikaci prodávajícího, identifikaci kupujícího, jednoznačnou identifikaci předmětu smlouvy, prohlášení o tom, že prodávající je výlučným majitelem vozu, že není součástí exekučního řízení, úplný popis stavu vozu a jeho případné závady, dohodnutou cenu za vůz, způsob platby, datum uskutečnění prodeje.  

Důležitým faktem při sepisování kupní smlouvy na auto je, aby se řídila občanským, nikoli obchodním zákoníkem. V případném soudním sporu totiž občanský zákoník přesněji vymezuje, na co má kupující právo.

Smlouva sepsaná podle obchodního zákoníku je výhodnější z hlediska prevence případu, kdy je zakoupeno vozidlo kradené. Dle obchodního zákoníka totiž můžete nabít vlastnícká práva i od nevlastníka, neboť jste uzavírali obchod v dobrém úmyslu. Veškerá odpovědnost za náhradu škody pak lze přenést na stranu prodávajícího.

Zájemci o koupi staršího automobilu často využívají služeb autobazarů. Autobazary většinou hrají pouze roli zprostředkovatele, méně často auta samy vykupují a následně prodávají. Kdo je skutečným prodávajícím, zda autobazar, nebo soukromá osoba, či jiný subjetk, je důležité z hlediska uplatňování budoucí záruky. Kupující se totiž obrací přímo na původního majitele auta, když bazar koupi pouze zprostředkoval, nebo přímo na bazar, pokud auto od původního majitele vykoupil. Zjištěnou závadu musí kupující uplatnit okamžitě, nejpozději pak do šesti měsíců od převzetí automobilu.

Své autobazary také provozuje řada autorizovaných prodejců nových automobilů. Například prodejci vozů Ford, Škoda, Toyota, Honda a další mají na svých stránkách i nabídku ojetých vyzkoušených vozů za výhodné ceny.

Na internetu lze najít spoustu kvalitních vzorů smluv na koupi osobního automobilu. 


Moje Kuchařka
Zde naleznete přesně to co hledáte
hledejte přesně to co potřebujete